• +48 (12) 294 18 45
 • +48 (12) 294 20 83
 • PN - PT: 8-20, SB: 8-14
 • ul. Cystersów 16, 31-553 Kraków

Kręgosłup to klucz do twojego zdrowia « cofnij

Kręgosłup to klucz do twojego zdrowia

Niemal każdy z nas miał lub będzie mieć kłopoty z kręgosłupem. Tzw. zapalnie korzonków, postrzał, lumbago czy wypadnięcie dysku, to przykre dolegliwości które niestety dotyczą coraz większej liczby osób w naszym społeczeństwie. Jeszcze do niedawna schorzenia te były kojarzone  z osobami starszymi, obecnie zaczynają się na nie uskarżać osoby coraz młodsze a nawet dzieci, co świadczy  o powadze problemu.

Co jest  przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa?

Najkrócej mówiąc to cena jaką płacimy naszej cywilizacji- cena za tryb życia jaki obecnie prowadzimy. Jest wiele przyczyn bólów krzyża, wymieńmy najistotniejsze:

 • Siedzący tryb życia a co za tym idzie brak ruchu- obecnie jest coraz mniej sytuacji w życiu codziennym, które zmuszają nas do codziennej aktywności. Samochód, pociąg, tramwaj, czy w końcu winda umożliwiają  pokonanie najkrótszej drogi wygodniej, co nie znaczy wcale szybciej. W domu mamy wiele urządzeń które znacznie ułatwiają nam życie. Wszystko dobrze, ale czy my wyrównujemy brak ruchu jakąś inną aktywnością. Odpowiedź pewnie będzie brzmiała nie, dlatego że zwyczajnie, nie mamy na to czasu. Mała aktywność ruchowa oraz dominująca w naszym życiu często wadliwa pozycja siedząca to główny powód osłabienia mięśni, które stabilizują nasz kręgosłup.
 • Druga ważna przyczyna to nie prawidłowe nawyki i wzorce ruchowe podczas wykonywania codziennych czynności. Począwszy od czynności higienicznych aż do podnoszenia ciężkich przedmiotów nieprawidłowo pracujemy naszym kręgosłupem. Pracując w zgięciu doprowadzamy do znacznego przeciążenia kręgosłupa.
 • Sporym problem jest otyłość, która wynika z siedzącego trybu życia, niekorzystnie wpływa na kręgosłup znacznie go przeciążając.
 • Nie można zapomnieć o stresie. Stres oddziałuje na każdego z nas ,stale nam towarzyszy zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy  na nasze barki spada szereg obciążeń fizycznych, psychicznych i społecznych. Znamy to dobrze.  Efektem działania stresu jest  znacznie zwiększone napięcie mięśniowe, mięśnie są spięte i bardzo bolesne, głównie dotyczy to odcinka szyjnego kręgosłupa.


Kręgosłup jak sama nazwa wskazuje, zbudowany jest z kręgów, wygięty jest w charakterystyczną literę S. Widoczne krzywizny to jego fizjologiczne wygięcia. W odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłup jest wygięty do przodu, tzw. lordoza, a w odcinku piersiowym i krzyżowym widzimy wygięcie ku tyłowi, jest to tzw. kifoza.

Dlaczego tak ważne są  te wygięcia  kręgosłupa?     

Utrzymanie krzywizn kręgosłupa umożliwia utrzymanie na swoim ,prawidłowym miejscu dyski, a dokładniej jądra miażdżyste.

Co to jest i gdzie znajduje się  jądro miażdżyste?

Kręgosłup oprócz kręgów składa się również z części miękkich –pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, popularnie zwane dyskami, porównać je można do poduszeczek, gdyż pełnią one rolę amortyzatorów. Łagodzą wstrząsy kręgosłupa podczas chodzenia, biegania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.Zbudowane są z dwóch części. Na zewnątrz znajduje się pierścień włóknisty, zbudowany z kilkunastu warstw tkanki ,jak cebula, w środku którego znajduje się ruchome jadro miażdżyste. Przemieszcza się ono w obrębie dysku zawsze w kierunku przeciwnym do ruchów tułowia. Jeżeli pochylimy się do przodu jądro przesuwa się do tyłu .Dzieje się tak gdy schylamy się po coś nie zginając kolan, kiedy siedzimy  wygodnie na kanapie czy fotelu. Gdy stoimy prosto  jadro znajduje się na swoim miejscu tzn. w osi kręgosłupa.

Dlaczego  kręgosłup boli?

W naszym życiu  niestety dominują pozycje zgięciowe kręgosłupa i stale powstają siły  stopniowo przemieszczające jądro miażdżyste  w jednym kierunku -  do tylu. Nasza cebulka – pierścień włóknisty ciągle jest uciskany w tylnej części. W części tylnej dysku znajduje się rdzeń kręgowy oraz korzenie nerwów ,wysuwające się do tyłu jadro powoduje ucisk na te struktury. Efektem tego jest silny ból, początkowo miejscowy a później  promieniujący wzdłuż kończyny dolnej jeżeli uszkodzenie dotyczy kręgosłupa lędźwiowego lub do kończyny górnej-kręgosłupa szyjnego. Nie możemy się wyprostować, szukamy pozycji bezbolesnej bardzo często bez rezultatu, nie możemy spać a w ostrych stanach środki przeciwbólowe nie wiele pomagają.

Twój kręgosłup nie lubi:

 • długotrwałego stresu po którym brak jest prawdziwego relaksu i odprężenia
 • miękkich, „wygodnych” foteli, kanap,
 • pochylania się do przodu na wyprostowanych nogach
 • podnoszenia ciężkich przedmiotów ( niesymetryczne rozkładanie ciężarów),
 • nagłych szarpiących ruchów bez świadomej kontroli
 • bezruchu


Twój kręgosłup lubi

 • ruch -  częstą zmianę pozycji,
 • proste krzesła lub specjalnie wyprofilowane z podpórka lędźwiową
 • ruch zgięcia z jednoczesną praca kończyn dolnych (przysiady, kucanie, wykroki na ugiętych nogach)
 • nieduży ciężar, równomiernie rozłożony i odpowiednio podnoszony
 • świadome ruchy tułowia z przygotowaniem układu mięśniowe.